Kontakt

Lokalna Grupa Działania
"Roztocze Tomaszowskie"

ul. Lwowska 80
II piętro, pokój 11
22-600 Tomaszów Lub.

 

tel./fax: 84 664 63 86

email:

biurolgd@roztoczetomaszowskie.pl


Licznik odwiedzin

Dzisiaj25
Wczoraj46
W tym tygodniu276
W tym miesiącu1242
Łącznie205775
Tomaszów Lubelski PDF Drukuj Email

Zielone wzgórza pełne skarbów

 

Gmina Tomaszów Lubelski (strona Urzędu Gminy) otacza malowniczymi wzgórzami miasto Tomaszów Lubelski. Położenie geograficzne i zróżnicowanie terenu sprawia, że na obszarze gminy występuje szereg atrakcji turystycznych i przyrodniczych.

 

Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Roztocza Środkowego - Wapielnia (386 m n.p.m.) oraz najwyższe wzniesienie Grzędy Sokalskiej - Biała Góra (349 m n.p.m.). Od strony północnej na Białej Górze zimą działa wyciąg narciarski. Nieopodal swoje źródła ma rzeka Huczwa. Zielonym szlakiem historycznym dojdziemy do tajemniczego i owianego legendami miejsca, jakim jest rezerwat geologiczny „Piekiełko” - to skupisko ogromnych głazów, które podobno porozrzucał diabeł. Od strony zachodniej miasta Tomaszowa znajdują się duże kompleksy leśne, wśród których malowniczo położona jest Siwa Dolina ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, która latem doskonale służy do wędrówek pieszych, a zimą korzystają z niej narciarze biegowi. Liczne lasy oraz zbiorniki wodne na terenie całej gminy tworzą bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej oraz myślistwa i wędkowania. Amatorzy jazdy konnej powinni odwiedzić przepięknie położone dwie stadniny koni: „Rogowe Kopce” w Rabinówce i „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej.\

 

 

Na obszarze gminy zachowało się wiele zabytków, potwierdzających bogatą historię regionu. W miejscowości Podhorce znajduje się neobarokowy kościół parafialny z XVII wiecznymi organami. W Majdanie Górnym są interesujące kapliczki: Kaplica św. Jacka z 1810 roku, św. Jana Nepomucena i NMP. Na odkrycie przez turystów czeka również wiele budynków, pozostałości po bogatej przeszłości okolic Tomaszowa. Napotkamy tu na szereg stanowisk archeologicznych takich jak grodziska, kurhany i cmentarzyska. We wsi Ulów znajdują się odkryte, wyeksponowane i opisane przez Instytut Archeologii UMCS w Lublinie wykopaliska, związane z pobytem na tym terenie Herulów – plemion germańskich w V wieku naszej ery.

 

 

Samorząd gminny swą pieczą otacza miejscowy folklor. Liczne zespoły ludowe z sukcesami prezentują swój dorobek w całej Polsce. Najprężniej działającymi zespołami są „Prząśniczki” z Ulowa, „Sąsiadeczki” z Łaszczówki, „Jezioranki” z Jezierni, „Majdanianki” z Majdanu Górnego, „Szarowolanki” z Szarowoli, i „Kalina” z Rudy Wołoskiej. Prężnie działają również Koła Gospodyń Wiejskich, które przy okazji licznych w gminie imprez kulturalnych przygotowują smaczne regionalne potrawy. Warta wspomnienia jest impreza o charakterze międzynarodowym, odbywająca się przy współpracy Tomaszowskiego Domu Kultury i Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach, nosząca nazwę Integracyjny Festiwal Dorobku Artystycznego Polskich Środowisk Przygranicznych Polski i Ukrainy.

 

 

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'