Kontakt

Lokalna Grupa Działania
"Roztocze Tomaszowskie"

ul. Lwowska 80
II piętro, pokój 11
22-600 Tomaszów Lub.

 

tel./fax: 84 664 63 86

email:

biurolgd@roztoczetomaszowskie.pl


Licznik odwiedzin

Dzisiaj53
Wczoraj40
W tym tygodniu93
W tym miesiącu274
Łącznie203382
Susiec PDF Drukuj Email

Kraina pełna cudów

 

Susiec (strona Urzędu Gminy) to jedna z najpopularniejszych miejscowości letniskowych na Roztoczu. To tutaj znajdują się słynne szumy - małe wodospady, które zdobyły serca czytelników Rzeczpospolitej i zostały przez nich wybrane jednym z „7 Cudów Polskiej Natury”.

 

 

Gmina Susiec leży na granicy Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Ponad 50% jej powierzchni stanowią lasy z jednym z największych kompleksów leśnych Lubelszczyzny, Puszczą Solską. To właśnie pośród sosnowych borów płyną bystro czyste roztoczańskie rzeki - Tanew ze swoimi dopływami: Sopotem, Jeleniem i Potokiem Łosinieckim. Dzięki różnicy pomiędzy płytami tektonicznymi dwóch sąsiednich krain na rzekach powstały progi skalne - wodospady zwane przez miejscowych szumami. Największa ich liczba znajduje się na Tanwi w pobliżu wsi Rebizanty, gdzie na niespełna półkilometrowym odcinku znajdują się aż 24 wodospady. Stały się one częścią wyjątkowego rezerwatu przyrodniczego zwanego rezerwatem „Nad Tanwią”. Można go zobaczyć podążając 18-kilometrowym szlakiem ,,Szumów”, który wyznaczono wzdłuż szumiących potoków. Największy wodospad o wysokości 1,6 m znajduje się jednak w korycie rzeki Jeleń, do którego doprowadzi nas z Suśca szlak żółty. Leżący 9 km od stolicy gminy rezerwat „Czartowe Pole” kusi swoim tajemniczym klimatem wraz z ruiną papierni na wysepce. W latach od 1741 do 1883 papiernia produkowała papier na potrzeby m. in. ordynacji zamojskiej. Urok tego miejsca przyciąga często zakochanych i nowożeńców, którzy wyznają sobie tam miłość i fotografują się w ślubnych sesjach. Kolejnym miejscem wartym odkrycia jest rezerwat „Nowiny” z szeregiem niewielkich oczek wodnych na podłożu torfowiskowym oraz nowinieckie kamieniołomy - doskonały punkt widokowy na Puszczę Solską i wzgórza Roztocza.

 

Susiec to doskonała baza wypadowa nie tylko dla amatorów pieszych wędrówek, ale także dla wielbicieli rowerów. Gmina ma dobrze rozbudowaną sieć ścieżek - 5 szlaków pieszych, które biegną poprzez majestatyczne bory i ukazują piękno roztoczańskiej przyrody. Uroki okolicy podziwiać można również podczas coraz popularniejszych spływów kajakowych na rzece Tanew. Zimą zachęcamy natomiast do niezwykłej przygody na trasach staropolskich kuligów. W „Przystanku Zaścianek” poczujemy klimat dawnych kresowych stanic szlacheckich. Pragnących zasmakować przygody z większym przypływem adrenaliny zachęcamy do spróbowanie swoich sił w parku linowym ośrodka turystycznego „Roztoczanka”, gdzie można również skorzystać z odkrytego basenu. Miłośnikom plażowania proponujemy za to położony 9 km od Suśca Majdan Sopocki. Znajduje się tam zalew na rzece Sopot. Położony wśród sosnowych lasów, przyciąga ładnymi piaszczystymi plażami z kąpieliskiem i swoim molo. Zalew przyciąga także wędkarzy, a lasy w okolicach Nowin kuszą myśliwych z całej Polski i Europy.

 

 

Wśród najciekawszych zabytków gminy znajdują się m. in.: kościół parafialny z XIX wieku w Suścu, zespół dawnej cerkwi unickiej z końca XVIII wieku (obecnie kościół rzymsko-katolicki) w Łosińcu, dawna cerkiew unicka z 1835 roku (obecnie kościół rzymsko-katolicki) w Majdanie Sopockim oraz drewniane młyny z XIX i XX wieku w Ciotuszy Nowej, Rybnicy i Suścu.

 

Sama miejscowość Susiec to historyczna osada ordynacji zamojskiej. Dziś to spora miejscowość wypoczynkowa, posiadająca bogatą bazę noclegową, w tym atrakcyjną sieć kwater agroturystycznych. Wiele z nich oferuje swoim gościom potrawy regionalnej kuchni, opartej na produktach z własnych lub okolicznych gospodarstw. Kwaterodawcy z Suśca, Majdanu Sopockiego i Nowin zrzeszeni są w Roztoczańskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym, co gwarantuje wysoką jakość oferowanych usług. Dobre połączenia kolejowe i drogowe z Zamościem, Lublinem i Tomaszowem Lubelskim, a także z innymi atrakcyjnymi miejscowościami na Roztoczu powodują, że do Suśca co roku przybywa coraz większa liczba turystów. Stąd również można wybrać się na wycieczkę do niedalekiego Lwowa.

 

 

Czy na weekend czy na dłuższy urlop gmina Susiec proponuje swoim gościom moc atrakcji i obietnicę spędzenia wspaniałych dni pośród cudów roztoczańskiej przyrody.

 

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'